گاهی اوقات برای همه ما پیش می​آید، افرادی که به شما نزدیک هستند حالات و رفتار عجیبی از خود بروز می​دهند، که کاملا ناشناخته است برای شما و طرف مقابلتان. البته باید خیلی زیرکانه و با روانشناسی ان​ها را بشناسید. این طور بگویم سعی کنیم شنونده خوبی باشیم، خوب مشاهده کنیم، خوب هم انالیز کنیم و بازخورد عالی را انتقال بدهیم چند روز پیش ما به بازار رفتیم با دوست خود یک پیراهن بگیریم خلاصه زمانی که رفتیم داخل مغازه بعد از خوب مشاهده کردن و انتخاب عاقلانه و چیزی که در شان و منزلت ما باشد هر لباسی را نمی پوشیم حقیقتا یک فروشنده ای بود که هر لحظه پیشنهاد می داد اقا این را بخر این را بگیر و ان از همه بهتر است و جنس خوب و خارجی است،​ گفتم ما این را انتخاب کردیم. یک بار امتحان و خرید کردیم خلاصه ما زمانی که کارت عابر بانک را به ایشان تحویل دادیم گفت چقدر کاغذ تراکنش ها را نگه داشتی مثلا که چه شود لبخندی زدیم و با ما ترکی صحبت کرد و ما گفتیم متوجه نمی شویم و باز هم بنده لبخندی زدم هیچی نگفتم و یک لحظه به جمله فرانسوی گفتم شما چکاره هستید؟ گفت جان بلافاصله عصبی شد!​گفتم شما ترکی صحبت کردید و بنده فرانسه صحبت کردم چرا یک هو ناراحت شدی؟ گفت راستش فکر کردم دارید به لحن بدی سخن می گویید! گفتم عجب.می دانید چه گفتم؟ گفتم شما کلی حرف های ریز و درشت بار ما کردید ولی ما با لبخند جواب شما را دادیم و گفتیم در دلمان این نیز بگذرد چیزی نگفت و خندید انقدر خوشحال شد گفت شما واقعا چقدر ادم جالب و خوش اخلاقی هستید! بماند فقط می خواهم گاهی اوقات بگویم لازم نیست یک ساعت سر خیلی از چیزها که وقت ما را می گیرد یا باعث ناراحتی دو طرف می شود بحث کنیم یا ادله بیاوریم، مثلا که چی به تو مدال می دهند یا پول یک سری از انسان ها را باید با کلمات و روانشناسی رفتار بشناسی خود بنده چندین دوست دارم هنگامی که به ان ها گفتم می خواهم ارشد شرکت کنم و مدرس دانشگاه شوم اصلا از این رو به ان رو شدند یک لحظه بازخوردی مصنوعی و باور کنید دقیقا می دانید چه خندهایی را می گویم و چه اخلاقی که شاید در طول سالیان دراز ان اخلاق ها را ندیده باشید از طرف مقابلتان و بعد گفتم دکترا کتاب تست کنکور گرفته ام و می خواهم بهترین دانشگاه ایران قبول شوم دیگر تحمل شنیدن نداشت یا می خواست فقط فرار کند که چرا این خواند و موفق شد من  اندر خم یک کوچه مانده ام می دانید مشکل کجاست؟!​یک سری از ما ادم ها در سن پایین یا بالا طرف مقابلامان حرف های منطقی و خوبی می زند که اصلا دلمان نمی خواهد گوش دهیم یا حرفش را قبول کنیم یا فکر می کنیم اگر به راهنمایی ان گوش دهیم ضرر می کنیم یا اینکه شخصیتمان له می شود چطور بگویم یک جورهایی غرور که من بیایم و به حرف این گوش کنم عمرا!

ما همیشه سعی کردیم تمامی مهارت های تخصصی را همراه تحصیلات دانشگاهی برویم یک مدرسی بود تا به ان گفتم که دفترچه های دکتری امده باور کنید 30 و خورده ای سال دارد رفتارش شد عین ادم های عجیب و غریب باید بازخوردش را می دیدیدلبخند یا مثلا خیلی از جملات روانشناسانه دیگر را هم باید بلد بود که این فقط یکی از ان ها است مثلا شغلی را بگویی که می خواهی در چند روز بعد برای مصاحبه بروی یا خیلی چیزهای دیگرکه واقعا کتاب های روانشناسی زیادی را بگیرید و مطالعه کنید گفتم اگر این دوره تحصیلاتی تمام شود باید یک دکترای پزشکی هم بگیریم چیزی که علاقه دارید ادامه بدهید تا پایانش خلاصه می گفت ولش کن بابا تو چه ادمی هستی می خواهی شرکت کنی دکترا!!من همین طور مانده بودم تعجب برانگیز. ادم به جز علم و عبادت که هم قران و هم احادیث معتبری در این دو مورد تاکید بسیار بالایی کرده اند مگر چیزی دیگر وجود دارد که انسان را به سعادت برساند در مصاحبه تلویزیونی یک بنده خدایی عرض کرد که علی دایی هم دکترا می خواند من باورم نمی شد می گفت اقای دایی می گوید مغز را به سمت و سویی می برد که شاید باور نکنید علاقه ای و شوری در انسان در همه کارهای دنیوی به وجود می اورد به به احسنت.

نظرم بر این است که خوب ببینیم هر چیزی که در اطراف ما هست انسان ها، طبیعت، هر چیزی که شما فکرش را بکنید. پس خوب گوش کنیم این خوب گوش کردن خیلی مهم است با تاکسی زمانی که ماشین در خانه نبود و برادر گرامی و حاجی رفته بودند بدون هماهنگی ما مجبور شدیم به دانشگاه برویم الحق بحث داغ و جذابی در مورد ازدواج و کار جوانان داشتند سه مرد 40 تا 45 ساله هر چقدر ما را مجبور می کردند نظری یا سخنی چیزی بگوئیم اصلا و ابدا جالب است ما را مثال می زدند که جوان ها سرشان در گوشی هست و و غیره لبخندبا سوال های بی ربط که ما پاسخ بدهیم بی فایده بود، چون اصولا اخلاقی که ما داریم این است که اخر سر انالیز می کنیم و بازخورد را ارائه می دهیم باید کمی شبیه کامپیوتر بود!​ اواخر صحبت طرف مقابل سواد نداشتخجالتی یا همه چیز را ساده گرفته بود و بنده خدا یک پراید داشت و از زندگیش راضی بود.و می خواست فکرش را تحمیل کند یا راننده تاکسی ای که اخر شب بود و از محلی که پروژه ای خیلی عظیم را انجام داده بودیم بر می گشتیم تا اینکه ما را به مقصد برساند مدام از این و ان غیبت می کرد از زندگی و کار دیگران گرفته تا چگونه هستند و تجزیه و تحلیل شخصیت و حساب بانکی یک سری از ادم ها از دختر و پسر و مردی که اصلا شاید ان ها را نمی شناختمهر شده ولی مدام حرف ها و باور های غلطش را به مسافر تحمیل می کردمهر شدهجالب اینجاست ان هم تایید می کرد ببنید در این مواقع عقل حکم می کند بحث نکنید چون دنیای تحصیل کرده ها کاملا متفاوت است با یک سری افراد عوام الناس که این طوری همه چیز را انالیز می کنند پس سکوت بهتر است به نظر من چون طرز فکر ان کجا و یک فردی که دکتر یا فوق لیسانسه است یا لیسانس کجا خوب معلوم است زمین تا اسمان فرق دارد. بازخورد را باید در این مواقع کور کرد. تمامی زندگی یک سری از ادم ها شده فقط مردم چه می گویند مردم چه فکری می کنند باور کنید در کلاس ها مدام شاهد این هستم کسانی که به کلاس می امدند و مدام می نالند کار نیست اگر بروم سر این کار مردم.اگر این رشته را بخوانم مردم اگر این کار را کنم مردم باور کنید یک استادی در کلاس خانواده که ما می رویم یک سری جملاتی به ما می گوید باید با طلا نوشت و بر سر کوچه ها و محله ها زد.

کلمات سمی به کار نبریم در زندگی که داریم همه چیز را خوب ببینیم یا شنونده عاقلی باشیم هیچ وقت زود از کوره در نرویم همیشه مهربان باشیم و درست ترین کلمات و عاقلانه ترین کارها را که منطقی هستند انجام دهیم و انالیزوره خوبی باشیم. باور کنیم که موفق ترین ادم روی زمین هستیم نه مثل یک سری ادم ها اخلاق و رفتار بلافاصله چون دوستمان بیشتر از ما می فهمد رابطه را قطع کنیم با چون او از ما باهوش تر است دیگر به سمتش نروم و همیشه پشت سرش از او بد بگویم به نظر من این کارها بی فایده است و یک مدل  نشخوار فکری و عذاب روحی و جسمی که بی فایده استادم هایی در دوران دبیرستان بودند که خیلی تیزهوش تر از ما و عالی در هر درسی بودند ولی ما به هیچ یک نه حسودی می کردیم نه رابطه مان یا اخلاق و رفتامان با ان ها تغییر می کرد همان حالت پیش فرض حالا ان ها شدند یک سری ادم در شرکت که درس را ادمه ندادند و اخر سر هم میروم پیششان کلی گله می کنند از زندگی و کار و شغلی که دارند یا لیسانس به هیچ دردشان نخورد و در هیج کجا مورد استفاده نبود می گویم ای دوست یادت می اید چقدر درس می خواندی و خودت را خسته می کردی انسان باید اعتدال داشته باشد نه اینکه ان روزها اینطور و در مقاطع بالاتر بیخیال و سرگرم کار و سرمایه که قبلا گفتم "هزاران بار هم تکرار می کنم شغل های سهل الوصول به اسانی هم از دست می روند" به همه دوستانم می گویم و همیشه در ردیف های مساجد انقدر این جوانان را نسبت به درس زده کرده اند بدرد نمی خورد به جایی نمی رسی جوان دل و دماغ درس خواندن و مقاطع بالاتر را ندارد! عجب!​ با یکی از ان ها صحبت می کردم گفتم چه می کنی درس و کار چطور پیش می رود گفت لیسانسم را بگیرم دیگر نمی خوانم غلط کردم بدرد نمی خورد اگر نمی خورد که همان اول یا اواسطش هم ان را بیخیال شوی کمک شایانی کرده ای به خودت منتها ما گفتیم این دوران را سپری کردیم و تو هم بخوان مطمئن باش ضرر نخواهی کرد و به بالاترین قله ها که رسیدی مطمئن باش خداوند امید هیچ کس را نا امید نمی کند اگر نشد من میام در همین ردیف و تو هر چه خواستی ما را سرزنش کن در یک مطلبی نوشته بودم همه چیز بستگی به خود ما دارد یادمان باشد گلیممان را خودمان هر طوری شده باید از اب بیرون بکشیم درست و درمان .

یک راهکار ما همیشه این بوده دعوت به دکترا کنیم تمام رفقای خودمان را تا منطقه مان یک دانشگاهی با 10 دکتر در هر رشته داشته باشد یک هیئت علمی قویلبخند ترازی بالا که از بهترین دانشگاه ها به انجا بیایند و کلی افتخار و در بهترین درجه قرار بگیرد نه اینکه بیاییم از فرصت استفاده کنیم بگوئیم نخوان خوب نیست یا بیخیالش شو نه این طور باشد که پس انسانیت کجا رفته باید طرف را به علم و مطالعه دعوت کرد مطمئنن هم علاقه بوجود می اید و هم شیفته شدن نسبت به ان که قابل توصیف نیست.

"تغییر به دست خود ماست و واقع بین باشیم و با قدرت ادامه دهیم و با سختی: مطمئنن به همه چیز همه دنیا خواهند رسید ولی طبق اصول و یک پلن منظم نه 40 سالگی بیایی و درس بخوانی خوب است و فایده هم دارد و دیر هم نیست درست است .ولی ان جوان که در 28 سالگی دکترا گرفته کجا و ان کسی که در 40 سالگی دکترا گرفته کجا" خوب خیلی تفاوت زیادی دارد.

موفق باشید.

مهندس مرتضی پاکنیت.

جمله های تحول برانگیز روزانه من!

خوبی تو را به خداوند می رساند به ملکوت اعلا ...

خوب باش و خوب زندگی کن...

یک ,ها ,ان ,هم ,کنیم ,نمی ,یک سری ,ان ها ,را به ,ما را ,همه چیز ,سالگی دکترا گرفته

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آموزش تعمیرات لوازم الکترونیکی و وسایل تور زمینی وان از تبریز بانک جزوه 11 جراح زیبایی Barus Holding Group صمصام مدیا پارکت های ایشیک ایزوفام 09194260919 ذهن بی قرار طرح ، نقشه ، پاورپوینت معماری کسب درآمد اینترنتی